Skip to content

Rozpocznij budowę swojej turbiny wiatowej

Po zebraniu niezbędnych narzędzi i materiałów zacznij budowę.

1

Przygotowanie podstawy

w podstawie wykonaj dwa otwory montażowe rozmieszczone symetrycznie względem planowanego położenia osi wału turbiny. Rozstaw osiowy otworów o średnicy 10,5 mm powinien wynosić 200 mm.

2

Przygotowanie wieży

wykonując wieżę pamiętaj o grubości podstawy tak, aby wysokość, na jakiej znajdzie się oś wału turbiny wynosiła 300 mm, licząc od spodu podstawy. Na szczycie wieży możesz wykonać korpus, który ułatwi montaż łożysk. W przygotowanym korpusie lub wieży osadź dwa łożyska nr 608z.

Read More
3

Przytwierdź wieżę do podstawy, tworząc statyw turbiny

Read More
4

Przygotowanie wirnika

przygotuj tarczę i osadź na jej obwodzie łopatki. Możesz użyć kleju, pistoletu do klejenia na gorąco, przymocować za pomocą nakrętek, gwoździ, zlutować, zespawać itp. Dobór liczby łopatek i kąta ich nachylenia do płaszczyzny obrotu będzie decydował o parametrach osiąganych przez Twoją turbinę

Read More
5

Przygotuj wał turbiny, a następnie zamontuj na nim wirnik

Sprawdź, czy długość wału mierzona wraz z wirnikiem nie przekracza 230 mm. Sprzęgnięcie wału turbiny z układem pomiarowym możliwe jest dzięki otworowi o średnicy 4 mm znajdującemu się w odległości 10 mm od końca wału. Pamiętaj, że odległość od końca wału turbiny do osi otworów wykonanych w podstawie powinna wynosić 80 mm.

6

Osadź wał wraz z wirnikiem w łożyskach.

Read More
7

Na podstawie turbiny nie zapomnij umieścić nazwy drużyny

Read More

Dokładny harmonogram turnieju eliminacyjnego zostanie podany po zakończeniu terminu zgłoszeń na dane eliminacje. Wcześniejsze podanie harmonogramu nie jest możliwe, ponieważ czas trwania konkursu zależy od ilości zgłoszonych drużyn. Przewidujemy, że eliminacje odbędą się w godzinach 09:00-16:00, ale z w/w powodu godziny te mogą ulec zmianie. Dziękujemy za zrozumienie!