Skip to content

“PGE Turniej Maszyn Wodnych 2021” rozstrzygnięty

W sobotę, 6 listopada 2021 r., odbył się finał konkursu “PGE Turniej Maszyn Wodnych 2021”. Wydarzenie odbyło się na PGE Narodowym i wzięły w nim udział 52 drużyny. Prawo startu w finale można było zdobyć podczas ośmiu eliminacji regionalnych w Jarosławiu, Opolu, Katowicach, Siedlcach, Wejherowie, Skierniewicach, Zalasewie i Szczecinie. Łącznie w konkursie udział wzięło ponad 500 uczniów i nauczycieli, którzy zbudowali 179 turbin wodnych.

Zadaniem uczestników było zbudowanie turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną. Każda maszyna musiała wykonać pracę 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. Wykonane przez uczniów prace były testowane na specjalnym stanowisku pomiarowym. 

Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych – dla szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych – oraz w dwóch konkurencjach: „Moc”, gdzie liczył się jak najszybszy czas wykonania zadania, oraz „Wydajność”, w której liczyła się jak najmniejsza ilość zużytej wody.

Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody w postaci bonów Sodexo o wartości 2000 PLN.

Kategoria Szkoły podstawowe, Konkurencja „MOC”

A.W. Ventura

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Marcina Bylicy w Olkuszu
wynik: 8,196 s

Kategoria Szkoły podstawowe, Konkurencja „WYDAJNOŚĆ”

NEPTUN 3

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Stargardzie
wynik: 2,81 l

Kategoria Szkoły ponadpodstawowe, Konkurencja „MOC”

MUCHOMORKI

SMS Liceum Ogólnokształcące w Aleksandrowie Łódzkim
wynik: 6,756 s

 

Kategoria Szkoły ponadpodstawowe, Konkurencja „WYDAJNOŚĆ”

TRZY KOTY

Zespół Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie
wynik: 2,19 l

Udostępnij :

Dokładny harmonogram turnieju eliminacyjnego zostanie podany po zakończeniu terminu zgłoszeń na dane eliminacje. Wcześniejsze podanie harmonogramu nie jest możliwe, ponieważ czas trwania konkursu zależy od ilości zgłoszonych drużyn. Przewidujemy, że eliminacje odbędą się w godzinach 09:00-16:00, ale z w/w powodu godziny te mogą ulec zmianie. Dziękujemy za zrozumienie!