Skip to content

“Finał PGE Turnieju Maszyn Wodnych 2022 rozstrzygnięty”

W piątek, 4 listopada 2022 r., odbył się finał konkursu "PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022". Wydarzenie odbyło się na stadionie PGE Narodowy i wzięły w nim udział 53 drużyny. Prawo startu w finale można było zdobyć podczas ośmiu eliminacji regionalnych w Jarosławiu, Katowicach, Siedlcach, Wejherowie, Skierniewicach, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Łącznie w konkursie wzięło udział ponad 1000 uczniów i nauczycieli, którzy zbudowali 326 turbin wodnych.

Zadaniem uczestników było zbudowanie turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną. Każda maszyna musiała wykonać pracę 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. Wykonane przez uczniów prace były testowane na specjalnym stanowisku pomiarowym. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych – dla szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych – oraz w dwóch konkurencjach: „Moc”, gdzie liczył się jak najszybszy czas wykonania zadania, oraz „Wydajność”, w której liczyła się jak najmniejsza ilość zużytej wody.

Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody w postaci bonów Sodexo o wartości 3 000 PLN.

Udostępnij :

Dokładny harmonogram turnieju eliminacyjnego zostanie podany po zakończeniu terminu zgłoszeń na dane eliminacje. Wcześniejsze podanie harmonogramu nie jest możliwe, ponieważ czas trwania konkursu zależy od ilości zgłoszonych drużyn. Przewidujemy, że eliminacje odbędą się w godzinach 09:00-16:00, ale z w/w powodu godziny te mogą ulec zmianie. Dziękujemy za zrozumienie!